fbpx
December 8, 2021

Austin Film Festival announces this year’s award winners

‘Disfluency,’ ‘Buried,’ ‘Larry Flynt for President’ and ‘Unsilenced’ among prize winners

-

The Austin Film Festival announced its Film Competition Jury and Audience Award winners on Monday, in addition to script competition winners.

The festival received 6,000 film submissions and more than 14,000 script submissions.

Here are the Film Jury Award winners:

• Narrative Feature: “Disfluency,” written and directed by Anna Baumgarten
• Documentary Feature presented by FloSports: “Buried,” directed by Jared Drake and Steven Sig
• Comedy Vanguard Feature: “Holidays at All Costs,” written and directed by Stevan Lee Mraovitch
• Dark Matters Feature: “Jacinto,” written and directed by Javi Camino
• Narrative Short: “Play It Again,” directed by Dan Abramovici, written by Liam Gareau and Myrthin Stagg
• Narrative Student Short: “Unmothered,” written and directed by Urvashi Pathania
• Documentary Short presented by FloSports: “Wonderfully Made,” directed by Benita Ozoude
• Animated Short: “Red Shoes,” directed by Anna Paderova, written by Anna Paderov a and Matej Podskalsky
• Produced Digital Series: “Cary in Retrospective,” written and directed by Priya Domfeh and Phillipp Yaw
• Enderby Entertainment Fellowship Award: “Frank,” written and directed by Mehmoush Alia

Film Jury winners were selected by jurors including writer/director Robert Townsend, Claire Bargout of SpectreVision, creator/showrunner Dave Kajganich and director Siqi Song.



Here are the Audience Award winners, selected by attendees who cast votes after festival screenings:

• Marquee Feature: “Larry Flynt for President,” written and directed by Nadia Szold
• Narrative Feature: “Unsilenced,” written and directed by Leon Lee
• Documentary Feature: “With This Breath I Fly,” directed by Sam French and Clementine Malpas
• Dark Matters Feature: “Cram,” written and directed by Abie Sidell
• Comedy Feature: “Holidays at All Costs,” written and directed by Stevan Lee Mraovitch
• Texas Independent Feature: “Buck Alamo,” written and directed by Ben Epstein
• Narrative Short: “Jeff Can’t Swim,” written by John Ebeling, directed by Michaela Myers
• Documentary Short: “Street Reporter,” written and directed by Laura Waters Hinson
• Animated Short: “The Snow Ball,” written and directed by Rick MacDonald
• Narrative Student Short: “Last Strike,” written and directed by Zan Gillies
• Produced Digital Series: “Flux,” written by Alex DiBucci, directed by Jacob Stern and Alex DiBucci

The Script Competition winners were chosen from a record field of 14,648 scripts entered in the Screenplay, Digital Series, Playwriting and Fiction Podcast. Winners were selected by judges inclined writer Matthew Michael Carnahan, “Bigger” creator Felischa Marye, writer Peter Craig and writer April Shih.

The Script Competition winners are:

• Drama Feature Screenplay Award presented by Writers Guild of America, East: “Atalanta,” by Amanda Smith
• Comedy Feature Screenplay Award: “Oliver and the Firefly,” by Brandon Steiner
• Horror Feature Screenplay Award: “Cauliflower,” by Daniel Jackson
• Sci-Fi Feature Screenplay Award: “Minimum Comfortable Distance,” by Steven Snell
• Drama Teleplay Pilot Award: “Blackjack,” by Emily Kim
• Comedy Teleplay Pilot Award: “Cuddlebug,” by Jenna-Marie Wamecke
• Drama Teleplay Spec Award: “Mindhunter: Sometimes the Dragon Wins,” by Peter Lee
• Comedy Teleplay Spec Award: “Pen15: Best Friends Forever,” by Hannah Rae Dillon
• Short Screenplay Award: “The Great Wingzini,” by Shuan Radecki
• Playwriting Award: “From the Perspective of a Canoe,” by Amy Dellagiarino
• Fiction Podcast Award: “Pears & Pie with Greta,” by Jake Hart and Rebecca Ann Johnson
• Digital Series Award: “Plasmadrome,” by Kendra Viteri-Lynn and Phoebe Zimmerer
• Enderby Entertainment Award: “Whiz Bang,” by Joshua Sheehan
• AMC One-Hour Pilot Award: “Meaderville,” by Bryce Berkowitz
• Warner Bros. Television Pilot Award presented by WarnerMedia: “A Whole Production,” by • Pam Hugi and Jen Diamond
• Rooster Teeth BIPOC Fellowship: “Heart Strings,” by Jasper Chen
• Rooster Teeth Women & Animation Fellowship: “Green-Wood: An Animated Series,” by Rebecca Louise Miller
• Josephson Entertainment Fellowship: “Were,” by Carter Friend and “Lost and Found,” by Theresa Chiu

The Austin Film Festival ran from Oct. 21-28. Next year’s event will be held from Oct. 27 to Nov. 3. For more info, visit austinfilmfestival.com.

 


Charles Ealy
Charles Ealy is a former movies editor for The Dallas Morning News and Austin American-Statesman.

The Line-up

Newsline

Editor's picks